nowoczesnych propozycji w kwestii instalacji a mianowicie zamontować w swoim domu instalację solarną lub fotowoltaiczną lub obie jednocześnie.
Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna, jest bardzo bardzo nowoczesną propozycją, którą jednak coraz więcej osób instaluje w swoich domach. Instalacja ta polega na tym, że panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachu budynku pobierają energię słoneczną a później zamieniają się w prąd. Prąd ten można wykorzystywać do różnych celów, ale przede wszystkim służyć on może do celów użytkowych. Dzięki instalacji fotowoltaicznej, można bardzo dużo zaoszczędzić, szczególnie na rachunkach za prąd. Fotowoltaika jest więc bardzo opłacalną inwestycją, w którą opłaca się zainwestować.
Panele słoneczne
Drugą propozycją instalacji ekologicznych, jest instalacja solarna, która opiera się o działanie paneli solarnych. Panele solarne można zamontować na dachu domu lub garażu, tak by miały bezpośredni dostęp do słońca. Panele te czerpią energię ze słońca i zamieniają ją na energię potrzebną do ogrzewania wody. To rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą przez cały rok mieć ciepłą wodę w domu, bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń grzewczych. Na instalacje solarną i instalację fotowoltaiczną, można dostać dofinansowanie.
Nowoczesne rozwiązania ekologiczne
W obecnej dobie środowisko naturalne, nie jest w najlepszym stanie. Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. Dlatego warto zadbać o zmianę tego stanu rzeczy, chociażby poprzez zamontowanie nowoczesnych instalacji ekologicznych.
Panele fotowoltaiczne
Jedną z najciekawszych obecnie instalacji ekologicznych, jest instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika to dział przemysłu, który opiera się o czerpanie energii słonecznej i zamienianie jej na prąd. Panele fotowoltaiczne zamontowane w domu prywatnym czy w firmie, pozwalają na spore oszczędności w kwestii opłat za korzystanie z prądu, bo produkuje się prąd całkowicie za darmo. Mimo, że koszt takiej instalacji fotowoltaicznej, nie jest tani, to jest to inwestycja długoterminowa, która bardzo szybko się zwróci. Dodatkowo na tego typu instalację, można uzyskać dofinansowanie od gminy czy miasta.
Panele słoneczne
Równie ciekawą propozycją są panele solarne. Panele te podobnie jak panele fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca, jednak te z kolei wykorzystują tę energię do ogrzewania wody użytkowej. W ten sposób również można zaoszczędzić, bo nie trzeba kupować podgrzewaczy wody czy korzystać z bojlera. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które z pewnością każdemu przypadnie do gustu.
Montażem paneli solarnych i fotowoltaicznych, zajmują się specjalistyczne firmy. Zajmują się one także serwisem paneli, jeśli zajdzie taka potrzeba. Same panele są bezobsługowe i produkują energię przez cały rok, niezależnie od pogody. Jest to najlepsza inwestycja ekologiczna naszych czasów.
Przemiana następuje w tak zwanym falowniku
Do czego służy i czym jest fotowoltaika? Jak działa i z czego jest zbudowana. Pytania ustawiają się w ogonek niesfornych i często niesprecyzowanych do końca myśli. Jednak dążenie do poznania powoduje, że chcemy poznać zasadę i dociec sedna sprawy.
Słowo fotowoltaiczny składa się z dwóch członów. Pierwszy oznacza po grecku światło, a drugi jest określeniem jednostki napięcia prądu elektrycznego.
Są to zatem urządzenia, inaczej nazywają się panele słoneczne, do przechwytywania energii słońca i zamianie jej w prąd elektryczny. Proces zachodzi w układach czułych na energię słoneczną. Fotony światła wprawiają w ruch wybite z orbit elektrony, a różnica potencjałów wywołuje ruch i pogania te drobinki materii.
W XIX wieku pewien uczony odkrył, że padające na matryce promienie słoneczne wzbudzają prąd stały. Nazwał to efektem fotowoltaicznym. Prąd stały, aby był użyteczni i mógł trafić do sieci trzeba poddać konwersji. Przemiana następuje w tak zwanym falowniku. Wykres funkcji prądu zmienia się z liniowej w sinusoidę, która przecina oś układu.
Część prądu produkowanego dzięki panelom słonecznym może być wykorzystana do zasilania oświetlenia domu lub do pracy wszystkich urządzeń działających dzięki elektryczności. Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci ogólnodostępnej, gdzie są przesyłane do poszczególnych odbiorców.
Połączenie paneli z gospodarstwa, które produkuje prąd ze słońca z siecią energetyczna, pozwala wykorzystywać prąd wytworzony latem, w miesiącach, kiedy zapotrzebowanie jest większe, a produkcja z racji pory roku mniejsza.